Varikozinių venų koaguliacija lazeriu

Endovazalinė lazerinė varikozinių venų koaguliacija – modernus, itin efektyvus, saugus ir paprastas ankstyvųjų varikozinių venų stadijų chirurginio gydymo lazeriu metodas. Technika populiari visame pasaulyje, tačiau ji naudojama tik kraujagyslių chirurgijos centruose, aprūpintuose specialia lazerine įranga. Kojų varikozinių venų šalinimą lazeriu pacientai lengviau toleruoja lyginant su klasikine chirurgija ir prisideda prie greito pasveikimo.

Venų varikozės gydymas lazeriu

Nepaisant visų teigiamų aspektų, lazerio koaguliacija, kaip ir bet kuris kitas metodas, turi savo trūkumų. Labai svarbu atsižvelgti į terapines operacijos galimybes, ją naudoti tik tais atvejais, kai ji tikrai indikuotina ir padės pacientui. Nepriimtina lazeriu gydyti visus sergančius venų varikoze šabloniniu principu, paklūstant tik komerciniams interesams ir madai.

Metodo indikacijos ir galimybės

Tik 1 ir 2 laipsniais išsiplėtus apatinių galūnių paviršines venas (didelę ir mažą stuburo veną), jas galima pašalinti lazeriu. Tai reiškia, kad tik pradinėse varikozinių venų stadijose lazerio koaguliacijos operacija gali būti efektyvi.

Tikslesnės operacijos indikacijos:

 • Tiesioginė arba šiek tiek vingiuota išsiplėtusių kraujagyslių eiga, kai jos neturi aštrių posūkių.
 • Didelių varikozinių venų trūkumas.
 • Venos spindžio išsiplėtimas yra mažesnis nei 1 cm.
 • Pagrindinis varikozinių venų tipas, kai išsiplėtimas plinta išilgai centrinės mažosios ar stambiosios venos kamieno ir į procesą neįtraukia daug mažų intakų.

Labiau nei 2 laipsniais išsiplėtusių varikozinių venų koaguliaciją lazeriu atlikti netikslinga dėl didelės ligos pasikartojimo rizikos ilgalaikiu pooperaciniu laikotarpiu. Jei procesas tęsiasi ne tik iki mažųjų ar stambiųjų venų kamienų, bet ir į pagrindines jų šakas (intakus), galima atlikti kombinuotą operaciją. Tai apima pagrindinio kamieno koaguliaciją lazeriu ir smulkių šakų varikozinių venų šalinimą per atskiras smulkias punkcija. Tokia intervencija taip pat mažai traumuojanti ir apjungia visus lazerio ir tradicinės chirurgijos privalumus.

Kontraindikacijos

Net ir pacientams, kuriems yra nedidelis venų varikozės laipsnis, gydymas lazeriu negali būti atliekamas, jei yra kontraindikacijų operacijai. Jos yra absoliučios – kategoriškos, kuriose dėl varikozės koaguliacijos gali pasunkėti esami audinių pakitimai, ir santykiniai – laikini, kurių metu padidėja pooperacinių komplikacijų rizika. Visos kontraindikacijos pateiktos lentelėje.

Absoliutus Giminaitis
Kraujo krešėjimo sutrikimai, pasireiškiantys padidėjusiu polinkiu susidaryti kraujo krešuliams arba kraujavimui Pūlingi-uždegiminiai odos procesai apatinėse galūnėse, ypač būsimų pjūvių vietose
Sunki bendra paciento būklė Esamų lėtinių vidaus organų ir audinių ligų paūmėjimas
Lėtinio kojų venų nepakankamumo požymiai dėl užsitęsusios ar sunkios venų varikozės eigos (ryškus patinimas, rudos dėmės, sukietėjimas ir opos kojų odoje) Ūminės infekcinės ligos (peršalimas, virusinės, žarnyno infekcijos)
Tromboflebitas – varikozinių venų uždegimas Imuniteto problemos

Nėštumo metu ir ankstyvuoju pogimdyminiu laikotarpiu nuo varikozinių venų lazerinio koaguliacijos operacijos geriau susilaikyti, nors tai ir neturi neigiamo poveikio vaisiui. Taip yra dėl nesugebėjimo numatyti pooperacinio laikotarpio eigos, didelių apkrovų apatinėms galūnėms, hormoninių ir imuninių pokyčių organizme.

Operacijos etapai

Kojų varikozinių venų koaguliacijos lazeriu principas pagrįstas lazerio spindulių šiluminiu efektu. Veikdami audinius, jie juos šildo, sunaikina ir suklijuoja (sandarina, sukelia prilipimą) indo sieneles. Dėl to vena praranda spindį, dyksta ir virsta randiniu audiniu.

Lazerinis varikozinių venų koaguliacijos procesas

Lazerinė chirurgija atliekama sterilioje operacinėje specialia įranga:

 • Lazerinis koaguliatorius yra prietaisas, kuris yra spinduliuotės šaltinis.
 • Lazerio šviesos kreiptuvas – vamzdinis elektrodas, kuriuo lazerio spindulys veikia veną.
 • Ultragarsinis aparatas, galintis vizualizuoti paviršines venas, leisiantis įvertinti, kaip jos buvo apdorotos operacijos metu.

Pagrindiniai intervencijos etapai:

 • Venų žymėjimas.
 • Anestezija (skausmo malšinimas).
 • Tiesioginis venų šalinimas lazeriu.

Vienos kojos operacijos trukmė – nuo 15–20 minučių, jei reikia tik vieno iš kraujagyslių kamienų, iki valandos, kai centrinės venos kamieno lazerinė koaguliacija derinama su klasikiniu smulkių išsiplėtusių šakelių šalinimu per punkciją (miniflebektomija). ).

Venų žymėjimas

Kojų varikozinių venų šalinimo lazeriu sėkmė priklauso nuo to, kaip gerai pažymėtos (pažymėtos) paveiktos kraujagyslės. Norėdami tai padaryti, jie specialiu žymekliu arba briliantine žalia nupiešia, kaip ir kur varikozė praeina ant kojos. Taip pat atlieka priešoperacinį echoskopinį venų doplerinį tyrimą ir papildomai pažymi jų šakojimosi ypatumus, jei prieš echoskopiją jos nenurodytos.

Anestezija

Anestezija operacijos metu gali būti vietinė, regioninė arba bendra. Pirmuoju atveju punkcijos ir pjūvių vietos infiltruojamos (suleidžiamos) vietinių anestetikų preparatais – jei lazeriu gydoma tik centrinė vena.

Infiltracinė anestezija šalinant venų varikozę lazeriu

Jei intervencija yra pratęsta (su miniflebektomija), gali prireikti spinalinės anestezijos arba trumpalaikės intraveninės anestezijos. Bet kokiu atveju procedūra bus neskausminga.

Tiesiogiai atlieka intervenciją

Kojų varikozinių venų koaguliacijos lazeriu operacija atliekama taip:

 1. Po anestezijos viršutiniame šlaunies trečdalyje palei priekinį-vidinį paviršių po kirkšnies raukšle, atliekama punkcija arba odos pjūvis ne didesnis kaip 2 cm.
 2. Vadovaujant vizualiai arba ultragarsu, jos sandūroje su šlaunikaulio vena randama didelė juosmens vena.
 3. Pažastinė vena perpjaunama ir perrišama, atjungiama nuo giliosios, o į jos spindį įkišamas ilgas (apie 1 m) lankstus šviesos kreiptuvas, kuris vedamas į kraujagyslės pradžią pėdos lygyje.
 4. Paeiliui traukiant šviesos kreiptuvą iki punkcijos vietos ant šlaunies, jie spinduliu veikia venos sieneles, dėl kurių ji nudeginama, išnyksta nuo kraujo ir ištrina (suklijuoja) spindis.
 5. Nuimamas šviesos kreiptuvas, patikrinama, ar nekraujuoja, o žaizda ant odos susiuvama arba sutvarstoma.
 6. Lazeriu neįmanoma pašalinti smulkių išsiplėtusių šakelių. Jie pašalinami per papildomus pradūrimus, kuriems nereikia susiūti.
 7. Ant operacinio stalo, iš karto po kojų venų gydymo lazeriu, galūnė perrišama elastiniu tvarsčiu arba uždedama individualiai parinkta kompresinė trikotažas (kojinės).

Koaguliacija lazeriu turėtų vykti vadovaujant ultragarsu, kuris leidžia matyti, kaip griūva venos spindis ir dozuoti lazerio spinduliuotės intensyvumą.

Privalumai ir trūkumai

Koaguliacija lazeriu yra geras ir radikalus venų varikozės gydymo metodas, tačiau tai nėra ir panacėja nuo šios ligos. Jos pranašumai ir trūkumai, palyginti su tradicine chirurgija, aprašyti lentelėje.

Lazerinė chirurgija Tradicinė chirurgija
Anestezija dažnai yra vietinė Vietinė anestezija nėra veiksminga
Nėra didelių pjūvių, nėra randų Reikia pjūvių, bus randų
Operacinė trauma minimali, vena nepašalinta, o perdegusi iš vidaus Vena pašalinama, audinys pažeidžiamas
Procedūra greita (mažiau nei valanda) Operacijos trukmė – daugiau nei valanda
Maža pooperacinių komplikacijų rizika Dažnesnės komplikacijos, palyginti su varikozinių venų koaguliacija lazeriu
Greitas pasveikimas ir išrašymas iš klinikos (net operacijos dieną) Užsitęsęs sveikimas, išskyros po kelių dienų
Lazerinis gydymas galimas tik esant nedideliam venų išsiplėtimui Galite pašalinti bet kokio laipsnio venų varikozės pažeistas venas
Netinkamai gydant venos spindis gali atsistatyti Venos pašalinamos chirurginiu būdu, todėl jos niekada neatstatys savo spindžio
Reikalinga speciali įranga, todėl kaina yra didelė Kaina yra du kartus mažesnė lyginant su venų varikozės šalinimu lazeriu ir nereikalauja specialios įrangos

Rizikos

Chirurginio varikozinių venų gydymo lazeriu greitis ir minimali trauma sumažina intervencijos operacinę riziką. Neigiamos pasekmės ir komplikacijos pasireiškia 1% operuotų pacientų. Paprastai jie yra vietiniai ir yra uždegiminiai procesai išilgai krešėjusios venos. Rekanalizacija (šviesos atstatymas) ir ligos recidyvas galimas 5 proc. , kurie gali būti susiję su operacija nenaudojant ultragarso aparatūros arba pacientams, sergantiems sunkia varikoze.

Pooperacinis laikotarpis

Ankstyvas pacientų aktyvavimas – tai neigiamų pasekmių prevencija po varikozinių venų gydymo lazeriu. Galite vaikščioti operacijos dieną. Kompresinių produktų (tvarsčių ar kojinių) negalima nuimti 2-3 dienas. Pasibaigus šiam laikotarpiui, juos galima nuimti naktį ir judant į horizontalią padėtį. Kompresines kojines turite nešioti bent mėnesį, apsivilkti prieš išlipdami iš lovos. Tiek dideli krūviai, tiek nepakankamas fizinis kojų aktyvumas yra kontraindikuotini.

Koaguliacija lazeriu sergant kojų venų varikoze – itin efektyvus ir saugus ankstyvųjų šios patologijos stadijų radikalaus gydymo metodas, konkuruojantis ir netgi pranokstantis tradicinės chirurgijos efektyvumą. Tačiau jo vartojimo tikslingumą turėtų nuspręsti tik specialistas, atsižvelgdamas į kiekvieno konkretaus paciento individualias savybes.